Subscribe: RSS Twitter

Türk Veteriner Hekimler Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Talat Gözet, evcil hayvanların kimliklendirilmesi için kullanılacak mikroçiple hastalıkların da kayıt altına alınmasının amaçlandığını belirtti.
Mikroçipin büyüklüğünün pirinç tanesi kadar olduğunu ve hayvana zarar vermeden yerleştirilebildiğini vurgulayan Gözet, söz konusu uygulamayla hayvanlara mikroçip takılarak elektronik kimlik verileceğini ve tek bir sistemde kayıtlarının tutulacağını anlattı.
Gözet, kullanılacak mikroçipin pirinç tanesi büyüklüğünde olduğunu ve hayvanlara zarar vermeden yerleştirildiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:"Kimliklendirmeyle evcil hayvanlara doğumundan itibaren yapılan aşılarının, hastalıklarının kayıt altına alınması amaçlanıyor. Hayvan sahibi yazın tatile giderken hayvanını bir pansiyona bırakıyor veya yanında götürüyor. Gittiğiniz şehirde hayvan hastalandığında bir başka veteriner hekime götürdüğünüz zaman o çip sayesinde hayvanın geçmişiyle ilgili ne yapılmışsa görülebilecek. Avrupa Birliği mevzuatına göre de bunun olması gerekiyordu."
Evcil hayvanlara mikroçip takılmasının sahiplerine büyük bir maliyet getirmeyeceğinin altını çizen Gözet, bu işlemin veteriner hekimler tarafından 20-22 liraya yapıldığını dile getirdi.
Gözet, kimlikledirilen bir evcil hayvanın kaybolması halinde mikroçip sayesinde sahibinin tespit edilebileceğine dikkati çekerek, "Kimliklendirildikten sonra kaybolan bir evcil hayvan herhangi bir veterinere getirildiğinde sistemden sahibine ilişkin bilgilere kolaylıkla ulaşılabilir." diye konuştu.
Söz konusu uygulamanın hayvanlarda meydana gelebilecek hastalıkların erken teşhisinde de kolaylık sağlayacağını belirten Gözet, sokak hayvanlarının da takılacak mikroçiple takip edilmesi gerektiğini bildirdi.
Bakanlığın, "Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmeliği"ne göre, tüm köpek sahipleri 1 Ocak 2021, tüm kedi ve gelincik sahipleri ise 1 Ocak 2022'den itibaren en geç bir yıl içinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının il veya ilçe müdürlüklerine başvurarak her yaştaki kedi, köpek ve gelinciklerinin kimliklendirme ve kayıt işlemlerini yaptıracak.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca, ev hayvanı sahiplerinin, kedi, köpek ve gelinciklerine kimlik çıkartarak, doğum, ölüm, kayıp ve sahip değişikliğiyle ilgili bilgileri Bakanlığın il veya ilçe müdürlüklerine süresi içinde bildirmesinin zorunlu hale getirildiğini söyledi.
 

Yorum Yaz

© 0974 Tarim Bilgi Portalı · Subscribe: RSS Twitter · www.tarim.site Tarımsal Haberler ve Bilgi Platformu